Vyšetření protilátek – COVID–19 pro samoplátce

Popis

Vyšetření protilátek proti virům poskytuje informaci o tom, zda se Váš organismus s daným virem v minulosti setkal či nesetkal, nebo zda u Vás onemocnění ještě může aktuálně probíhat.

Jedná se o nepřímé vyšetření, kterým se neprokazuje přítomnost samotného viru, proto v žádném případě nenahrazuje vyšetření přímé (PCR, test na přítomnost antigenu viru).

Naše pracoviště vyšetřuje protilátky tříd IgG a IgA. Protilátky IgA se v krvi objevují zpravidla mezi 1 a 2 týdnem od nástupu infekce, IgG protilátky o týden později, tj. mezi 2 a 3 týdnem onemocnění.


Vyšetření metodou PCR naše laboratoř neprovádí.


Kdy je vhodné se nechat otestovat

V případě Vašeho podezření na prodělání nákazy s malými nebo žádnými obtížemi.

Pokud aktuálně máte některý z příznaků, který může být známkou onemocnění COVID-19 (např. horečka, chřipkové příznaky, kašel, ztráta čichu nebo chuti atd.), je vhodné absolvovat vyšetření metodou PCR. Za tímto účelem prosím kontaktujte Vašeho praktického lékaře. Vyšetření protilátek má v této situaci minimální výpovědní hodnotu, protože první protilátky se obvykle tvoří po 5-14 dnech od infekce.

Pokud jste v nedávné minulosti absolvoval/a vyšetření PCR s pozitivním výsledkem, nemusí mít vyšetření protilátek již další přidanou hodnotu.


Vyšetřovaný materiál a informace o odběru

Vyšetření se provádí ze žilní krve. K odběru je možné se dostavit na kterékoliv za našich odběrových míst. Odběr není nutno provádět nalačno, není ale vhodné dostavit se k odběru během krátké doby od vydatného jídla.


Výsledek vyšetření

Výsledek vyšetření je k dispozici v rozmezí 2-7 dnů od odběru. Výsledkový list je možné osobně vyzvednout na vybraném odběrovém místě, případně Vám jej můžeme zaslat elektronicky. O způsobu doručení výsledku se prosím informujte u našeho odběrového pracovníka.


Interpretace výsledku

Interpretace vyšetření je součástí výsledkového listu.

V některých případech se může stát, že vyšetření neposkytne jednoznačný výsledek – množství IgA a/nebo IgG protilátek mohou být v blízkosti mezí rozhodujících o negativním a pozitivním nálezu. V těchto případech je vhodné vyšetření po cca 2-3 týdnech opakovat.


Cena

Cena za vyšetření je celkem 800 Kč. Poplatek se hradí před odběrem u našeho odběrového pracovníka v hotovosti.