Co dělat před odběrem krve?

K odběru se dostavte nalačno, tj. 10-12 hodin od posledního jídla.
V den odběru vypijte alespoň čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje.

Orální glukózový toleranční test

K odběru se dostavte nalačno, nejlépe kolem 7 hodiny, s 0,5 litrem neslazeného čaje (ne ovocného).

Vyšetření trvá cca 2,5 hodiny.
Po dobu vyšetření je zůstaňte v klidu a pod dohledem odběrových sester v čekárně a během testu nejezte, nepijte a nekuřte.

Průběh vyšetření

Pro stanovení orientační hladiny glukózy v krvi Vám provedeme odběr krve z prstu:

  • pokud bude naměřená hodnota zvýšena, test Vám nelze provést. V tomto případě Vám odběrový pracovník odebere krev ke stanovení glukózy v laboratoři a vyšetření se opakuje následující den.
  • pokud bude hodnota v pořádku, odebere Vám sestra první vzorek krve ze žíly.

V přineseném čaji Vám bude poté rozpuštěna glukóza. Nápoj je nutno vypít do 15 minut.

Po první hodině následuje druhý odběr krve ze žíly.

Po druhé hodině budete odebrán/a potřetí.

 

Co dělat před odběrem moče?

Je potřeba odebrat první ranní moč. Před odběrem omyjte zevní ústí močové trubice a její okolí a odeberte střední proud moče do sterilní zkumavky (první proud do WC, střední proud do zkumavky, zbytek do WC).

Sběr moče za 24 hodin

Je vhodné začít sběr ráno po probuzení tím, že se naposledy vymočíte do WC a poté začnete sbírat moč (i při stolici) po dobu 24 hodin do dostatečně velkých nádob. Poslední odběr do nádoby bude tedy následující den ráno po probuzení. Moč sbírejte do čistých sběrných nádob důkladně vymytých vodou (vhodné jsou PET lahve od vody) a uložte ji na chladném místě. Po ukončení sběru odneste sběrnou nádobu/nádoby do ordinace Vašeho lékaře nebo na některé z našich odběrových a sběrných míst.

Sběr moče pro vyšetření močového sedimentu dle Hamburgera

Sběr začíná tím, že se naposledy vymočíte do WC a poté začnete sbírat moč po dobu 3 hodin (tolerance je 2,5 až 3,5 hodiny; většinou se jedná pouze o jediné močení). Začátek a konec vyšetření uveďte s přesností na minuty. Moč je vždy nutné sbírat do čisté sběrné nádoby důkladně vymyté vodou. Po ukončení sběru musí být sběrná nádoba doručena do 60 minut přímo do laboratoře.

Během vyšetření můžete pít, dávka tekutin by se měla pohybovat u dětí do osmi let mezi 100-200 ml, u starších dětí a dospělých mezi 200-300 ml.  Případné léky užívejte dle pokynů lékaře.

 

Co dělat před odběrem stolice na okultní krvácení?

Pro toto vyšetření nemusíte dodržovat žádnou speciální dietu, tři dny před testováním je pouze vhodné jíst stravu bohatou na vlákninu. Při menstruaci, nebo pokud trpíte průjmy nebo krvácením z hemeroidů odběr neprovádějte. Stolice se odebírá do speciální odběrové zkumavky, kterou i s návodem k odběru obdržíte u Vašeho lékaře.

 

Co dělat před odběrem na mikrobiologické vyšetření?

Při bolestech v krku a při polykání, při pálení jazyka, při suchém dráždivém kašli nebo vlhkém kašli s produkcí hlenu nebo hnisavého sekretu je doporučován odběr nalačno bez čištění zubů.

Při zánětech močových cest, pálení a řezání při močení odeberte střední proud ranní moče do sterilní zkumavky nebo nádobky (první proud do WC, střední proud do zkumavky, zbytek do WC). Před samotným odběrem omyjte zevní ústí močové trubice a její okolí.

K vyloučení infekcí močových cest způsobených kmeny Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis a Ureaplasma urealyticum odeberte první porci moče nejméně 3 hodiny po posledním močení. Před samotným odběrem omyjte zevní ústí močové trubice a její okolí.

 

Co má vliv na výsledek vyšetření? 

Ovlivnitelné faktory

Stravovací návyky – zejména pokud není odběr proveden nalačno (10-12 hodin od posledního jídla).

Kofein, kouření, alkohol – okamžité nebo i trvalé ovlivnění.

Léky – ovlivnění vyšetření svým účinkem nebo přítomností.

Fyzická aktivita – krátkodobá intenzivní nebo i dlouhodobá/vytrvalostní fyzická aktivita.

Psychický stres – působením vyplavených hormonů.

Neovlivnitelné faktory

Pohlaví.

Věk.

Rasová příslušnost.

Gravidita.

Cyklické změny u některých analytů (měnící se v průběhu dne, měsíce nebo roku).

Biologický poločas analytu (např. při sledování akutních stavů).

Další podrobnosti týkající se naší laboratoře a služeb, které poskytujeme, naleznete v naší laboratorní příručce a v seznamu vyšetření.